"Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście" na Nowym Świecie

Do 5 listopada w holu budynku przy ul. Nowy Świat 6/12 można oglądać wielkoformatową wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Inauguracji dokonał minister Marek Gróbarczyk, a uroczystość uświetnił swoją obecnością m.in. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Oprócz plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska, np. średniowieczny miecz z pochwą, na wystawie są prezentowane cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej.

 

W trakcie ,,Modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” przez Urząd Morski w Szczecinie z Odry wydobyto 100 ton obiektów zabytkowych. Dzięki współpracy archeologów, muzealników oraz pasjonatów udało się zidentyfikować wiele wydobytych przedmiotów. Na wystawie prezentowana jest historia oraz teraźniejszość często bardzo wyjątkowych obiektów. W sumie wydobyto 44 053 przedmiotów ferromagnetycznych (o masie ponad 20 kg) w tym 1687 szt. obiektów niebezpiecznych.

 

Wystawa, której inauguracja nastąpiła na Nowym Świecie, w siedzibie b. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części resortu Infrastruktury – jest zwieńczeniem tej współpracy. Oprócz wspomnianych wcześniej instytucji w organizację wystawy zaangażował się portal Polska Morska oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego, Urząd Żeglugi Śródlądowej Szczecin i Wrocław, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz DIVO. Resort Infrastruktury od początku patronuje temu przedsięwzięciu.

 

Wystawa składa się z 25 plansz oraz „żywych” eksponatów. Będzie prezentowana w wielu miejscach w kraju, m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Kołobrzegu czy Elblągu. Na Nowym Świecie 6/12 można ją zwiedzać do 5 listopada.  Wstęp jest wolny.