Postęp prac przy projekcie
Trwają prace przy modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m. Pogłębiony tor wodny umożliwi wpłynięcie do Szczecina statków średniej wielkości.
Postęp prac:
- na torze wodnym trwają prace związane z profilowaniem skarp, niwelacją dna oraz roboty podczyszczeniowe,
- przy wyspie W22 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych,
- przy wyspie W28 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych,
- przy obydwu wyspach trwają prace przy budowie przystani dla statków,
- w obszarze obrotnicy Orli Przesmyk trwają prace przy umacnianiu i profilowaniu skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim, Wielkiej Kępie i Radolinie, trwa także instalacja geowłókniny i kamienia hydrotechnicznego,
- zakończono prace przy umacnianiu skarp podwodnych przy nabrzeżu Żeglarskim, BONn i HUK.
Wystawa „Zabytki z toru wodnego Szczecin –Świnoujście”
W czwartek, 18 listopada 2021 roku, na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji „Zabytki z toru wodnego Szczecin-Świnoujście”. Wystawa powstała pod patronatem i przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury oraz dzięki zaangażowaniu m.in. Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jej symbolicznego otwarcia dokonał Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Mobilna, wielkoformatowa wystawa pt.: „Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście” poświęcona jest eksponatom wydobytym podczas modernizacji toru. Oprócz 25 plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin, np. średniowieczny miecz z pochwą, pokazane zostały także inne, cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress, z czasów drugiej wojny światowej.
Premierowy pokaz eskpozycji miał miejsce w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury. Po zakończeniu prezentacji w Szczecinie, która potrwa do końca roku, wystawę zobaczą jeszcze mieszkańcy Wrocławia, Kołobrzegu i Elbląga.
Podczas inwestycji, realizowanej przez Urząd Morski w Szczecinie, zostało wydobyte łącznie 100 ton obiektów zabytkowych, co jest ewenementem w powojennej historii naszego kraju. Dzięki współpracy archeologów, muzealników oraz pasjonatów udało się zidentyfikować wiele wydobytych przedmiotów, pomimo że były to obiekty nowożytne lub militarne. Na wystawie prezentowana jest historia oraz teraźniejszość wydobytych w czasie prac, niejednokrotnie absolutnie wyjątkowych, obiektów.
Projekt nr POIS.03.02.00-00-0012/17 pn. „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Nr umowy o dofinansowanie POIS.03.02.00-00-0012/17-01.